Taze Çekilmiş Kahve Neden Daha İyidir?

Kuru Kahveci Mehmet Efendi'nin, akıllara kazınan kokusunu hepimiz biliriz. Peki taze çekilmiş kahvenin bu baş döndürücü kokusundan başka avantajı var mı?


Eğer kahve dünyanız Starbuks’a gidip menüdeki seçeneklerden birini sipariş etmenin ötesine açıldıysa siz de pek çok fikir ve yorumla karşı karşıya gelmişsinizdir.

Bunların en başında gelen görüş taze çekilmiş kahvenin önceden çekilip paketlenmiş olanlara göre daha iyi olduğudur. 

Peki bu doğru mu? Eğer doğru ise sebebi ne? Bakalım bilim bu konuda ne diyor? Sadece kişisel zevk mi? Yoksa insanların ben bilirim diyebilmek için uydurdukları bir safsata mı? Sizin için bunları cevaplayalım… 

Bilimin bu konuda söyleyeceği 3 madde var. 

 1. Oksitlenme
 2. Nem
 3. Karbondioksit Tükenmesi

Şimdii bu başlıkları tek tek, derinlemesine, inceleyelim. 

 1. 1 Oksitelenme


  Kahvenizin aroması ve tadı içindeki karışık bileşiklerden geliyor. Bu bileşiklerden hepsi de kararlı durumda değil ve değişiklik gösterebiliyor. 

  Kahe çekirdeğinde yer alan bazı maddelerinhava ile teması sonucu oksitlenme gerçekleşebilir. Böyleliklede ahvenizdeki belirgin aroma ve lezzet ortadan kaybolabilir veya azalabilir. 

  Kahvenizi çekip bekletmek yerine çekirdek olarak bekletirseniz sadece üst yüzeyi have ile temas edeceğinden bu etkiyi en aza indirebilirsiniz.

 2. 2 Nem


  Bunu bilmiyor olmanız yüksek ihtimal ama öğrenmenizde fayda var. Kahve çekirdeğinizde yer alan yağlar suda çözünebilir yapıdadır. 

  Suda çözünür olması tabii ki iyi bir şey yoksa kahveden aldığımız tadı elde etmemiz mümkün olmazdı. Fakat bu yağların çözünmesi için kaynar su kullanmak gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nemli ortamda kalan kahve de çözünmeye başlar ve tadını kaybetme riskiyle karşılaşır.

 3. 3 Karbondioksit Tükenmesi


  Bu başlık aklınızı karıştırmasın. Aslında bir öncekine oldukça benziyor. Kavenizin suda çözünmesini ve aromasını vermesini veren şeylerden biri de içinde bulunan karbondioksittir. 

  Çekilmiş kahve daha çok yüzey alanına sahip olduğu için karbondioksit kaybına daha kolay maruz kalacaktır.